Kan je een werknemer ontslaan en zijn werk vervolgens (tijdelijk) door een ZZP-er laten doen? De Rechtbank Limburg heeft hierover een uitspraak gedaan:

De werkgever heeft een paar grote klanten. De grootste daarvan zegt op en bovendien staat vast dat de omzet van het bedrijf al jaren een neergaande lijn laat zien. De werkgever stelt dat er minder werk is en dat dus een arbeidsplaats moet vervallen. Omdat de werknemer in kwestie (een art director) degene is die het meeste werk doet voor die grote klant die weg gaat, vraagt werkgever voor hem een ontslagvergunning aan bij het UWV.

Het UWV wijst het verzoek toe. Weliswaar voert de werknemer bij het UWV al aan dat zijn werk door ZZP-ers wordt opgevangen, de werkgever weet het UWV te overtuigen dat dit alleen maar tijdelijk en ‘niet structureel’ is zodat de vergunning wordt verleend. Bovendien vind ik opmerkelijk dat het UWV de vergunning afgeeft terwijl op dát moment (nog) geen sprake is van een verliesgevende situatie zelfs niet van een dreiging daarvan.

De werkgever krijgt dus de vergunning en zegt op; de werknemer wendt zich tot de Kantonrechter. 

 

Belangrijk is dat tussen het moment van opzeggen en de procedure bij de Kantonrechter de werkgever ZZP-ers is blijven inzetten voor (passende) werkzaamheden van werknemer. Dit staat in de procedure vast. De vraag die de Kantonrechter moet beantwoorden is of dit betekent dat de werkgever handelt in strijd met de  ‘Wederindiensttredingsvoorwaarde’. 

Deze staat in iedere ontslagvergunning en ook in de wet (artikel 7:681 lid 1 onder d). Samengevat: als je binnen 26 weken na het ontslag passend werk hebt voor de ontslagen werknemer moet je hem aanbieden dit werk onder de gebruikelijke voorwaarden te verrichten. Doe je dat niet dan handel je in strijd met deze voorwaarde en is het ontslag vernietigbaar.

De vraag is dus of je wel of niet handelt in strijd met die voorwaarde als je ZZP-ers (een deel van) het werk laat doen dat die werknemer voorheen deed. Moet het niet zo zijn dat er inderdaad sprake is van ‘structureel’ inzetten van anderen voor dezelfde werkzaamheden?

De kantonrechter stelt dat het niet relevant is of er sprake is van ‘structureel’ inzetten (nog los van het feit dat hij meent dat het 4 maanden lang inzetten van ZZP-ers voor hetzelfde werk wel degelijk als structureel kan worden aangemerkt). De wettekst bevat niet de voorwaarde dat het moet gaan om structureel inzetten; het enkele feit dát je passende werkzaamheden door derden hebt laten verrichten, zonder deze aan jouw ontslagen werknemer aan te bieden maakt dat je in strijd handelt met deze voorwaarde. 

Volgt: vernietiging van het ontslag en nabetaling van het loon. Dit betekent dus dat de werknemer terug gaat naar de werkgever!

Advies: hou de termijn van 26 weken dus goed in de gaten na opzegging. Daarna ben je als werkgever wel vrij derden in te zetten. In het kader van een minnelijke regeling geldt die 26 weken eis niet. 

Zie hieronder voor de link naar de hele uitspraak. 

Roept dit vragen op? Laat het mij weten en mail Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. 

http://uitspraken.rechtspraak.nl/inziendocument?id=ECLI:NL:RBLIM:2016:5225